خیریه

به هر گوشه از دنیا که نگاه کنیم با افراد و سازمان‌هایی آشنا می‌شویم که زندگی و هدف خود را صرف امور خیریه کرده‌اند. شاید هر یک از این امور به جنبه‌ای خاص مانند فعالیت آموزشی، فرهنگی، مدرسه سازی، درمانی و غیره بپردازند اما در اصل و اساس تقریبا هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند چرا که همگی بر بهبود زندگی و پیشرفت افراد جامعه تاثیر دارند.

رفاه، آسایش و توانایی مردم یک کشور بیان ­کننده قدرت حکومت، در برآورده کردن نیازهای افراد جامعه است. به همین منظور امور خیریه از زمان‌های قدیم در ایران راه‌اندازی شده است. حکومت‌های باستانی بخشی از وظایف خود را به کمک کردن به افراد بی‌بضاعت جامعه تخصیص داده بودند.

در زمان حکومت طاهریان، صفاریان و سامانیان، اجرا و سازمان‌دهی مراکز خیریه‌ای که به رفاه و آسایش زندگی مردم کمک می‌کردند، یکی از مسائل روز و مهم حکومتی آن دوران تبدیل شده بود. در همان زمان کشورهای مصر و یونان نیز مانند ایران باستان دارای چنین ساختاری بوده‌اند و مردم را مورد حمایت خود قرار می‌داند.


امور خیریه در تاریخ ایران

در ایران باستان با قدرت گرفتن هرچه بیشتر حکومت، امور خیریه نیز از تنوع و گستردگی بیشتری برخوردار می‌شد. این مراکز به مسائل علمی و فرهنگی نیز می‌پرداختند تا جایی که حتی تاریخ شاهد ظهور مدرسه سازی در این زمان است. در ایران بخشی از امور خیریه به نام امور وقفی شناخته می‌شود که اولین بار سامانیان برای سامان ­دهی به آن دیوانی تاسیس کردند.

جالب است که بدانید پنجاه سال پس از ثبت اولین سازمان‌های خیریه در ایران، انگلستان نیز موسسات خیریه‌ی حکومتی به همین منظور، جهت بهبود امور زندگی افراد نیازمند تاسیس کرد. بنابراین آن سال‌ها را می‌شود روزهای شکوفایی و به رسمیت رسیدن سازمان‌های خیریه در سراسر دنیا به حساب آورد.

تاسیس مراکز خیریه
تاسیس مراکز خیریه در ایران

با گذشت زمان و پیشرفت کشورها در مسائل مختلف، انجام امور خیریه نیز به سمت پویایی و پیشرفت سوق داده شده است. در طول تاریخ، بیشتر در اوایل به اوج رسیدن کارهای خیریه‌ای، بسیاری از افرادی که از ثروت و نفوذ زیادی برخوردار بوده‌اند همواره تلاش کرده‌اند فعالیت‌های خیرخواهانه خود را به نفع قشرهای ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه و در ابعاد مختلف گسترش دهند.

تاسیس مراکز نگهداری از زنان و کودکان بی‌سرپرست

در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه معضل زنان و کودکان بی‌سرپرست بسیار مورد توجه قرار گرفته بود به همین منظور حکومت آن زمان برای آن‌ها یتیم خانه‌ای شبانه‌روزی و کاملا مستقل در تهران بنا کردند. گروه‌هایی تشکیل شده بود که این کودکان و زنان بی‌سرپرست را سامان‌دهی می‌کردند و زیر پوشش خود قرار می‌دادند.

در طول تاریخ گاهی عوامل مختلف سیاسی و حتی اجتماعی مانع از پیشرفت امور خیریه شده است. اما زمان‌هایی هم بوده که همین عوامل از جمله جنگ، بیماری و آشفتگی جامعه باعث حرکت‌هایی در راستای پیشرفت کارهای خیر بوده است. برای این مورد لازم نیست به سال‌های بسیار دور اشاره کنیم.

در زمان قاجار هنگامی که بیماری وبا و قحطی در ایران معضل بزرگی از جامعه شده بود، میرزا حسین‌خان مشیرالدوله، وزیر وقت، اقدام به ایجاد منابعی برای تهیه و توزیع نان رایگان در بین مردم کرد. از جمله این اقدامات برگزاری مراسمی بود که بلیط‌هایش به نفع مردم به فروش می‌رسید.

کار میرزا حسین خان مشیرالدوله را می‌شود از اولین گام‌های ابتکاری و نوین در جهت کسب منابع اختصاصی برای انجام کارهای خیر در ایران دانست. این دست کارها کم کم عمومی‌‌تر شد. ابتدا افراد ثروتمند و با نفوذ جامعه مانند بازرگانان، تجار، سپس توده مردم را با خود همراه کرد. رد پای این روند را امروز در ایجاد بازارچه‌ها خیریه، برگزاری نمایشگاه‌ها مختلف، برگزاری کنسرت‌ها شرکت در کارهای فرهنگی مانند ساختن مدرسه و کمک هزینه تحصیل که تقریبا هر روزه با آن‌ها روبرو هستیم می‌شود پیدا کرد.

تاسیس یتیم‌خانه
تاسیس مراکز خیریه برای زنان و کودکان بی سرپرست

تاسیس خیریه‌ها چه تاثیری بر کیفیت زندگی مردم دارد؟

در دنیا تقریبا از اواخر قرن نوزدهم به تدریج مراکزی در جهت پیشرفت و بهبود امور زندگی مردم دست به ایجاد کمپین‌هایی زدند که رنگ دنیا را تغییر داد. برای نمونه، کمپین‌هایی که در راستای مبارزه با بدرفتاری با کودکان ایجاد شدند و به کودکان که در آن زمان از هیچ حق و حقوق خاصی برخوردار نبودند هویت بخشیدند. همچنین کمپینی که با ادامه دادن به کار خود به برده‌داری در بریتانیای کبیر پایان داد.

این‌گونه تاثیر بخشی باعث شد که این روند در تمامی دنیا فراگیر شود و امروز می‌بینیم که کمپین‌ها به هدف بهبود زندگی افراد در جامعه در سطوح و اشکال مختلف برگزار می‌شوند. این کمپین‌ها عموم مردم را با خود همراه کرده است و کل جامعه را به سطوح بالا تری از دانش، فرهنگ و سبک زندگی هدایت می‌کند.

خیریه بنیاد برین
تاسیس مراکز خیریه برای زنان و کودکان بی سرپرست

هدف اصلی خیریه برین چیست؟

موسسات خیریه امروزه تنها به فکر رفع نیازهای موقتی مردم در دنیا نیستند و به جای آن به سمتی حرکت می‌کنند که به استقلال افراد برای رفع نیازهای خودشان کمک کنند. برای مثال: خیرین مدرسه ساز با ساخت مدرسه برای کودکان مخصوصا در مناطق محروم، این فرصت را به آن‌ها می‌دهد تا از حق طبیعی خود یعنی درس خواندن بهره ببرند. این کودکان با تحصیل کردن می‌توانند در آینده برای خود از شغل و شخصیت اجتماعی بالایی برخوردار باشند.

برخی از افراد خیر نیز با ارائه خدمات آموزشی به افراد نیازمند آن‌ها را وارد بازار کار می‌کنند تا با حفظ عزت نفس در ایشان زندگی معقولی را برایشان رقم بزند. این‌گونه اهداف امروزه خیریه‌ها را به مراکزی فرهنگی تبدیل کرده است که همه مردم می‌توانند در آن مشارکت کنند.

خیریه بنیاد برین

موسسه خیریه بنیاد برین مانند تمام موسسات خیریه تلاش خود را به کار گرفته تا در راستای پیشرفت علم و فرهنگ در جامعه گام بردارد. هدف اصلی این خیریه ساخت مدرسه در مناطق محروم و کمک هزینه تحصیل به کودکان بی بضاعت و کم درآمد جامعه است. البته در کنار این کارها انجام کارهای خیر دیگر مانند کمک به زلزله زدگان و سیل زدگان کشور را جز وظایف خود می‌داند. موسسه خیریه بنیاد برین با کمک خیرین محترم افتخار این را داشته که تا کنون بیش از ۱۰۰ مدرسه در نقاط مختلف کشور بنا کند.